Quantcast
Channel: huawei – 24.hu
Viewing all 576 articles
Browse latest View live

Amikor már csak 6 másodperc kell egy DVD letöltéséhez

$
0
0

Egy mobilgyártónak mi sem egyszerűbb, ha szolgáltató vagy hálózatot is épít egyben, s miközben egy minél gyorsabb internet fejlesztésén ügyködik, rögtön ahhoz mérten tudja optimalizálni telefonjait, sőt, akár aszerint is kialakítani.

A Huawei esetében teljesül ez az ideális állapot. A kínai cég – több nagy kihívóval (Ericsson, ZTE és Nokia) párhuzamosan – azon dolgozik, hogy elsőként demózza és vezesse be az 5G szupergyors mobilinternetet a világon – miközben a 3. legnagyobb mobilgyártó is egyben.

A kínai óriáscég bevételeinek több mint tíz százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, tavaly 11 milliárd dollárt költöttek e célból. A 2014-es adatok alapján az ötödik a világon, olyan cégeket utasít maga mögé K+F költések tekintetében mint a Facebook, a Twitter vagy az Apple.

Az 5G-be 2009 óta invesztálnak, 2018-ig 600 millió dollárt fognak a szupergyors mobilnet fejlesztésére költeni: ez átszámítva 159,5 milliárd forint.

Ez nem is csoda annak fényében, hogy a becslések szerint tíz év alatt 2022-re kétszer ennyi felhasználó lesz, háromszor ennyi időt töltenek a neten, ötször ennyi okoseszközzel, húszszor ennyi adatot fogyasztunk majd, nyolcszor nagyobb forgalmat generálva a 2012-es állapothoz képest. Minden érzékel majd, minden kapcsolódik és “okos” lesz.

A jelenlegi menetrend alapján a még kísérleti szinten létező 4,5G-s gigabites mobilhálózatot 2018-ban vezetik be kereskedelmi forgalomban – a több mint egy gigabites sebességet laboratóriumi körülmények között Magyarországon a Telekom és a Telenor is elérte idén.

5G MINDENEK FELETT

Jövőre datálják a szakértők, hogy kísérleti szinten elérik az 5Gs, ennél is gyorsabb sebességet, a szöuli olimpián már demóznák. Majd várhatóan 2020-ra lesz publikusan is elérhető.

A Huawei jóslatai szerint az 5G megjelenésével minden eddigi szabványt ki fog ütni: a 3G, 4G, wifi helyett fog globálisan “uralkodni”. Ezzel bekövetkezik a mobilpiac 3. paradigmaváltása az 1G majd a 3G megjelenése után.

Az 5G mobilnet mindent kiüt Fotó: 24.hu

Miközben hazánkban, elzárt, kísérleti teremben meghaladták az egy gigabitet, addig tavaly, Kínában a Huawei másodpercenként 6 gigabites (6 Gbps) sebességen pörgette lefelé az adatokat. Egyetlen 5G bázisállomás egyszerre 100 eszközt tudott kiszolgálni, miközben azok 4K-videókat töltöttek lefelé.

Szemléltetésképp hazánkban a jelenlegi leggyorsabb mobilinternet másodpercenként 300 megabites (300Mbps) elméleti letöltési sebességre képes, ezzel egy DVD-nyi anyagot nagyjából két perc alatt le lehet tölteni. Az új technológia által másodpercenként 6 gigabites sebességet értek el a Huawei szakemberei, így az egy DVD-nyi adatmennyiség mindössze 5,8 másodperc alatt lejön.

Egy DVD-nyi adat letöltése

  • 300 Mbps – 120 mp

  • 1,2 Gbps – 29 mp

  • 6 Gbps – 5,8 mp

Soha többé rosszullét VR-sisakban Fotó: 24.hu

A Huawei sencseni bemutatótermében egyebek közt a virtuális és kiterjesztett valóság megoldásokkal indokolták a sebesség szükségességét. Hiszen egy virtuális nézetet vagy a valódi környezetbe applikált virtuális elemeket kivetíteni hatalmas adatmennyiség mozgatását jelenti.

A VRCade játékkal készítettek egy 5G teszt zónát. Az ember egy VR-sisakkal a fején, kezében egy digitális pisztollyal lövöldöz a zombikra, miközben a kamerák teljesen lekövetik az emberi test és a kiegészítő mozgását.

BESZÉLŐ AUTÓK

Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a jövőbeni 5G esetében nem csak a sebesség számít. A jelenlegi 4G mobilhálózaton 16-30 milliszekundum (ms) a válaszidő. Minél alacsonyabb ez a szám, annál gördülékenyebb két eszköz között a kommunikáció. Az 5G technológiával az ígéretek szerint 1ms lesz a válaszidő.

Miért is fontos ez? Például az önvezető járművek hálózatának kiépítéséhez, ahol az autók vagy buszok közti kommunikáció miatt elengedhetetlen a gyors reagálás.

Ha amiatt következik be egy baleset, mert az előttünk haladó jármű által küldött információ nem érkezik meg időben a mi autónkba, az bizony komoly probléma!

Száguldozik az információ

A Huawei sencseni bemutatótermében a közlekedés mellett kölönböző okosváros és okosotthon koncepciókkal demózta, miért is fontos a válaszidő, például a bűnüldöző szervek technológiai felpimpelése, a fenntartható települések illetve a távolról vezérelhető lakások terén.

Tavaly a Mobil Világkongresszuson a Nokia a Budapesti Műszaki Egyetem közösen mutatta be, hogy néz majd ki az önjáró autók közlekedése. Magyar hallgatók által átalakított kisautók köröztek egy terepasztalon, miközben vezeték nélküli hálózaton keresztül kommunikáltak egymással, és a központi szerverrel. Így kerülték el az összeütközést, nem csak a kereszteződésben, de akkor is, ha egy autónak hirtelen fékeznie, megállnia kellett.

Ehhez hasonlóan a levegőben is lehet majd koordinálni a drónok mozgását másodperces pontossággal.

Ugyanitt az Ericsson azt demózta, ahogy a rövid válaszidőnek hála egy szobában sisakban vagy monitor előtt lehetett mozgatni Svédországban lévő munkagépeket. Ugyan még olyan pontos műveletek elvégzésére nem képes a technológia, hogy akár egy műtétet is elvégezzünk távolról, de ez már csak idő kérdése.

ÓRIÁSI KAPACITÁS

A válaszidő mellett a hálózat kapacitása is fontos: ugyanis nem mindegy, hogy egy adott cella mennyire van leterhelve, hány felhasználó akarja éppen használni. Ha egy okostelefon csatlakozik egy 4G bázisállomásra, akkor megkapja annak teljes lehetséges sávszélességét, ha már kettő eszköz, akkor felesben osztoznak a kapacitáson, és így tovább.

A mobilhálózatban épp ezért is fontos a gyors sebességű és válaszidejű, s egyben nagy kapacitású átjátszó eszközök használata, amelyek egyidejűleg a lehető legtöbb mobilkészüléket tudják megfelelően kiszolgálni.

Mindebből jól látszódik, hogy a szolgáltatók rohamtempóban készülnek a jövő igényeinek kiszogálására, amikor már többmilliárd, hálózatba kapcsolt okoseszköz fog egymással kommunikálni a telefontól kezdve a hűtőn át az autóig, s beköszönt a dolgok internete (IoT), az önjáró autók és drónok korszaka.


Az új iPhone-nál is erősebb lehet a Huawei következő csúcsmobilja

$
0
0

A Huawei Mate 10 csúcsmobil várhatóan az év későbbi részében jelenik meg, és eddig nem lehetett róla túl sok mindent hallani. A cég vezérigazgatója a Bloomberggel megosztott pár mondatot arról, mit várhatunk a következő tepsimobiltól.

Richard Yu először is megerősítette, hogy valóban a Mate 10 nevet kapja a modell, és egészen addig merészkedett, hogy kijelentse: a készülék még a közelgő, jubileumi iPhone-nál is erőteljesebb lesz. Egészen pontosan “sokkal szívósabb” akkumulátort, gyorsabb töltést, jobb fotózási lehetőségeket, és „full-screen displayt” említett, ami vélhetően káva nélküli kijelzőt takar.

Ugyan nem esett szó pontos részletekről, de sejthetően a cég újgenerációs, 10 nanométeren gyártott Kirin 970 chipet pakol bele az eszközbe, ami jobb teljesítményt tesz lehetővé alacsony energiafogyasztás mellett.

Nagy rá az esély, hogy a kínai cég a szeptemberi, Berlinben helyet kapó IFA kiállításon fogja bejelenti a készüléket, bár a tavalyi Mate 9-et csak novemberben leplezték le.

Yu arról is beszélt, hogy feladják a nagyon olcsó, alsókategóriás mobilokat, mert nem termelnek a cég számára elegendő profitot. Továbbra is folytatják a terjeszkedést a tengerentúlon, de a fő fókusz Európán, Kínán és Japánon lesz.

A Huawei nagyon közel került ahhoz, hogy letaszítsa az Apple-t

$
0
0

Az elmúlt évtizedben az iPhone sikerének köszönhetően az Apple megszilárdította helyét a világ második legtöbb készüléket eladó telefongyártójaként, de ez most megrendülni látszik. Míg az almás cég eladásai relatíve lassan növekedtek az utóbbi években, addig a kínai cégek gyorsan törnek felfelé. Közülük is a Huawei fenyegeti leginkább az Apple helyét.

A Canalys elemzőcég legfrissebb adatai szerint az Apple eladásai mindössze 2 százalékot nőttek 2017 második negyedévében az előző évhez képest. Ezzel szemben a Huawei 38 millió eladott eszközzel 20 százalékot nőtt, ezzel közel kerülve az Apple 41 millió eladásához.

Ahogy a cég infografikáján is látható, az első helyen magasan trónoló Samsung (79 millió eladott eszköz) szintén nem könyvelhetett el nagy növekedést, míg az olyan ázsiai cégek, mint az Oppo és a Xiaomi 44%-ot és 52%-ot ugrottak.

Forrás: Canalys

Összességében 340 millió okostelefon kelt el 2017 második negyedévében, ezzel pedig 4 százalékot nőtt a globális piac.

Hogy az Apple-t megfosztják-e az ezüst medáltól, az nagyban múlik majd az ősszel érkező iPhone 8 sikerén is, ami várhatóan többek közt széltől-szélig kijelzőt, vékony kávákat, egy új arcszkennelő technológiát, és fejlettebb kamerát kaphat. Ha annyira beválik a mobil, amekkora a körülötte felfokozott várakozás, hatalmas lökést adhat az almás cégnek.

Végigkövettük, hogy születnek meg Kínában a csúcsmobilok

$
0
0

Hihetetlen tempóban fejlesztik az okostelefonokat, minden évben legalább egy csúcsmobilt, ha nem rögtön kettőt dobnak piacra a legnagyobb gyártók – s akkor az alsó- és középkategóriás szegmens szóba se került.

Példaképp ősszel érkeznek az újabb készülékek, legyen szó a Samsung Note 8 vagy az iPhone jubileumi készülékeiről, ahogy az IFA berlini kiállítás keretében is tömegével mutatnak be új kütyüket. A még tavasszal bemutatott új csúcsmobilok, mint a Samsung S8, az LG G6 vagy éppen a Huawei P10 közben már elérhetőek Magyarországon is. Pedig ezek a készülékek a március elején tartott Mobil Világkongresszus (MWC) margóján vagy az azt követő hetekben mutatkoztak be.

Az új Panton-zöldben pompázó P10 a sencsei Huawei üzletben Fotó: 24.hu

Arról azonban kevesebb szó esik már, hogy ezek a telefonok milyen hosszú utat tesznek meg, na nem csak a főleg kínai gyártósortól a boltok polcaiig, de az első ötletmorzsától odáig, hogy megvalósuljon ebben a formájában a végleges koncepció.

Mérnökök, designerek dolgoznak azon a háttérben, hogy minél több mindent, abból is a legjobbat zsúfolják bele a minél vékonyabb, könnnyebb, szebb vázba. Hosszú hónapok eredménye, hogy megkezdődjön a tömeggyártás és a szállítás.

Rohanásból robbanás

A nagy rohanást jól példázza, hogy évente, hanem félévente új csúcsmobilokkal rukkolnak elő a nagy gyártók. Sokszor éppen ez az őrült tempó megy a minőség rovására, ahogy történt az tavaly, a Samsung Note 7 esetében is, amikor vélhetően millimétereken tévedve hoztak létre gyulladó-kiégő mobilokat. Az akkumulátorhiba aztán visszahíváshoz, majd a gyártás-eladás leállításához vezetett. Az új S8 készüléket állítólag éppen ezért nem a hagyományoknak megfelelően a barcelonai MWC-n mutatták be, hanem csak egy hónappal később. Ahogy mindenki izgatottan várja azt is, hogy a botrányos Note 7 milyen utódot kap augusztusban.

MINDENT ELLENŐRIZNEK

A Huawei P10 harmadik, de még nem végleges verzióját tavaly októberben kezdték tesztelni, derül ki a sencseni Huawei Device Labben, ahol a munkatársak szinte minden egyes komponenst külön vizsgálatnak vetnek alá. Aztán az eredmények alapján fejlesztik tovább a készüléket, s rakják össze a végleges verziót.

Ez azt jelenti, hogy körülbelül 5-6 hónappal a debütálás előtt még javában zajlik az az ellenőrzési folyamat, amely garantálja, hogy minden rendben legyen az okostelefonnal, mire a vevők kezébe kerül.

Az ázsiai Szilícium-völgy

Sencsen Kína déli határán fekszik, Guangdong tartományban. Az ország ötödik legnagyobb és legtehetősebb városa. Ez az okostelefonok szülővárosa is, azonban már régen nem csak egy gyárváros, sokan az ázsiai Szilícium-völgyként hivatkoznak rá. Az egykori halászfalu cirka 30 év alatt vált high-tech metropolisszá.

Csak 3 napig azt figyelik, hogyan reagál a készülék, ha tűző napon hagyjuk, milyen elváltozások jelennek meg. Húsz napra egy sötét dobozba is beteszik, hogy aztán 4 napon át intenzíven használják a készüléket – ezzel például a fiókba félrerakott mobilokban keletkező változásokat követik le.

Persze végrehajtanak törésteszteket is: a szemünk láttára helyezték bele egy tartóba a telefont, hogy aztán egy méterről földhöz vágják – előbb az alját, aztán kijelzővel lefelé, majd a legnagyobb rombolást okozva sarokkal a föld felé.

Egy rugalmas textilbe is belehelyezik, hogy aztán egy ívelt tappanccsal nagy nyomásnak tegyék ki, csak úgy mint amikot betesszük a nadrág hátsó zsebébe, majd teljes súllyal ráülünk. Csak ez a kar legalább negyvenszer “ül rá” a telefonra.

Meglepetésemre a töltőt és a kábelt is különböző teszteknek vetik alá. Volt olyan szerkezet, amely az össze- és bedugott töltő kábelét pöckölgette, legalább ötvenszer. Így nézik, hogy ha éppen kevésbé ideális helyen van bedugva a telefon töltőre, mennyire strapabíró a gyári kiegészítője.

MELLEIM KÖZT A REJTETT KAMERA?

Ha elkészült egy Huawei készülék végleges változata, akkor jöhet a gyártás. Buszba ültünk, hogy egyórás utazás után egy telepen szálljunk ki a dongguani gyártósornál.

Első körben minden táskát, telefont, eszközt fenn kellett hagyni a buszon. Újságíróként teljesen csupaszon éreztem magam, hogy így kell megnézzek egy helyszínt, és aztán bizonyíték hiányában csak a szavaim állnak majd ki értem, hogy valóban ezt láttam, ezt hallottam, ezt tapasztaltam.

Tábla figyelmeztet: tilos bármit is rögzíteni! Fotó: 24.hu

Felmentünk hát az emeletre, ahol az ékszereket, órákat, öveket gyűjtötték be rólunk zárható tároló szekrényekbe. Kaptunk hajvédőt, fehér köpenyt és persze szandált is, mert a cipő sem maradhatott rajtunk.

Itt még mindig nem ért véget az ellenőrzés. Jöttek a detektoros kapuk, s ha felvillant a piros fény és vijjogott a műszer, lehetett visszasétálni, hogy vajon akkor a farmer fém gombja a ludas, vagy a melleim között rejtegetek egy kamerát.

A dongguani gyár bejárata Fotó: 24.hu

ELKÉPESZTŐ SZÁMOK!

Végre! Jön a gyártósor megtekintése. A modern változat már messze nem úgy néz ki, mint ahogy laikusként elképzelném. A gyárban 17 gyártósor van, de vannak teljesen automatizált részek, és emberi munkát igénylők is. A gyárakból ismert ABB-karok nagyban segítik a folyamatokat.

Pontos számokat ugyan nem oszthatok meg a nagyérdeművel – érthető okokból -, de egyetlen soron több ezer Huawei-telefon készül el naponta, s akkor képzelhetik, hogy az egész gyárban milyen sok készülék kerül ki szállításra készen.

Mindössze 30 másodperc telik el két készülék között, mire elkészül egy újabb. A gyárban ráadásul 99 százalékos pontossággal dolgoznak, azaz mindössze a telefonok 1 százaléka landol a szemétben. Hihetetlen volt látni, milyen megfeszített tempóban zajlik a munka.

DOBOZBAN KERÜL FEL AZ ANDROID

A 3D-nyomtatók, robotkarok, automatizált és gépesített folyamatokat érdekes volt látni. Hogyan lesz a beszippantott szálakból alaplap, hogy kerül bele a processzorchip, memória, tárhely. Még messze nincs okostelefon alakzata, de már egy narancssárga robotkar beemeli a szűz lapkát egy dobozba, ahol feltelepül rá a Huawei által módosított Android.

Bevallom, sosem gondolkoztam el azon, hogy vajon mikor és hogyan kerül fel egy mobilra a szoftver, de ha a látogatás előtt bárki megkérdi, azt mondtam volna, hogy már a kész telefonra telepítik. Hát nem! A szűz lapkára telepítik az operációs rendszert, s csak utána kerül rá a burkolat, a szenzorok, és egyéb komponensek.

AZ EMBER, AKI FELÉLESZTI A MOBILOKAT

Összesen 21 ezer ember dolgozik a dongguani gyárban, két műszakban 7/24. Főleg a kalibrálást, ellenőrzést végzik.

Láttam azt az embert (legalábbis az egyiket), aki feléleszti a készülékeket, aki mindannyiunk előtt először veszi kézbe a mobilokat, aki a kész telefonokat legelőször bekapcsolja. A felvillanó fehér kijelző szélén végighúzza az ujját, s ott megjelenik egy piros csík. Majd ha mindent rendben talált, akkor kapcsolja is ki, és megy tovább a telefon.

Külön: előbb gép, majd ember is teszteli az alapfunkciókat, és az oprendszer működését, hogy minden rendben van-e. A képernyőt kallibrálják, ellenőrzik színenként, ahogy a jack fülessel ellenőrzik, hogyan szól a zene a telefonon. Aztán a folyamat legvégén jönnek az utolsó simítások, a dobozolás, fóliázás, hogy aztán a sor végén egy ember szállításra alkalmas dobozba pakolja az aktuális mobilokat – jelen esetben a kész Huawei P10-eket.

Balra Dongguan lakónegyede sejlik fel a háttérben Fotó: 24.hu

A fejlődés pedig nem áll meg: a Huawei gyára mellett több más cég épülete is megtalálható, ahogy jelenleg is folyik az építkezés. A gyárak mellett pedig lakóépületek dzsungele húzódik. Az egész hasonlít egy hatalmas egyetemvároshoz, ahol mindent egy helyben megtalál az ember: a lakó- és munkahelyet, a boltot, a gyógyszertárat, ami csak kell.

A MUNKA GYÜMÖLCSE

Kínában járva sokszor hallottam újra és újra, hogy az elért siker a rengeteg munkának köszönhető. A szorgos kínai nép márkái és termékei pedig – ha csak az okostelefonos piacot nézzük – uralják a globális toplistákat.

A Huawei tavaly összesen 139 millió okostelefont szállított ki globálisan, ebből több mint tízmillió az akkori zászlóshajó: a P9 és P9 Plus volt. Ez nagy mérföldkő volt a cégnek, hiszen először sikerült a felső kategóriában több mint tízmillió okostelefont eladni.

A hivatalos Huawei üzlet Sencsenben, Kínában Fotó: 24.hu

Idén az első negyedévben több mint 50 százalékkal gyarapodott az okostelefon kiszállítás a világ 52 országában. Összesen 34,55 millió telefont adtak el. Az IDC adatai szerint a mobilpiaci részesedése a Huaweinek 9,8 százalékra nőtt, s ezzel megerősítették helyüket mint a világ harmadik legnagyobb okostelefon gyártója.

Itthon is kapható lesz a legolcsóbb Huawei P9

$
0
0

A Huawei P9 Lite Mini 5,0 hüvelykes HD kijelzővel, 8,05 mm vastagságú fémvázzal és a vállalat népszerű hátlapi ujjlenyomat-olvasójával érkezik. Ez utóbbi 360 fokban olvassa az ujjlenyomatunkat akár nedves ujj esetén is, vagy ha ujjbegyünk csak egy részével érünk hozzá. Az olvasóval a P9 Lite Mini képernyője mindössze 0,5 másodperc alatt feloldható.

A burkolat alatt egy Qualcomm Snapdragon 425-ös négymagos processzor dolgozik, 1,4 GHz-es órajelen. Rendszermemóriából 2 GB-ot kapunk, a háttértár mérete pedig 16 GB, amit microSD kártyával 128 GB-ra növelhetünk. A hátlapon egy 13 megapixeles, míg az előlapon 5 megapixeles kamera kapott helyet.

Az okostelefon 5 colos, 720×1280 pixeles kijelzőjét különleges szemkímélő móddal látta el a gyártó, amely kiszűri a szem számára ártalmas kék fény 50 százalékát, valamint automatikusan állítja a fényerősséget és a színhőmérsékletet. Így, amikor a felhasználó interneten böngészik, vagy e-könyvet olvas, a kijelző képe tiszta, éles és kényelmesen látható lesz még kisebb fényerősség esetén is.

Forrás: Huawei

A Huawei P9 Lite Minit 3020 mAh-s akkumulátor működteti: a készülék normál használattal akár több mint másfél napig bírja egy töltéssel, de az aktívabb felhasználók kezében is kicsivel több mint egy napot elbír lemerülés nélkül.

A készülék a legújabb Android 7.0-t (Nougat) futtatja, és a Huawei saját felhasználói felületének legújabb verzióját, az EMUI 5.1-et találhatjuk rajta, amivel az okostelefon funkcióinak 90 százaléka három kattintáson belül elérhető.

A Huawei P9 Lite Mini javasolt bruttó fogyasztói ára 59 990 forint. Fekete, ezüst és arany színekben, dual sim-es verzióban lesz kapható augusztus végétől a kiskereskedelmi partnereknél. A készülék várhatóan ősszel érkezik meg a szolgáltatókhoz is single sim-es változatban.

A Telekom és a Huawei elindította Európa első 5G kapcsolatát

$
0
0

A Deutsche Telekom és a Huawei működésbe helyezte az első szabvány előtti 5G kapcsolatot Berlin központjában egy kereskedelmi mobilhálózaton, amivel gyakorlatilag létrehozták Európa legelső 5G-s kapcsolatát.

A cégek közös közleménye szerint ehhez a legkorszerűbb 3GPP specifikációkat használták, amivel lehetővé vált a 2Gb/s-es gyorsaság elérése 3,7 GHz-es spektrumban, így a külső lefedettség is biztosított, mindez három milliszekundumnyi késleltetéssel.

Visitors walk past a 5G logo during the Mobile World Congress on the third day of the MWC in Barcelona, on March 1, 2017. 
Phone makers will seek to seduce new buyers with artificial intelligence functions and other innovations at the world's biggest mobile fair starting today in Spain. / AFP PHOTO / Josep Lago
Amikor már csak 6 másodperc kell egy DVD letöltéséhez
Az 5G nem csak a meglévő mobilnetet, de a wifit is maga mögé utasíthatja.

Az 5G várhatóan 2020-ra lesz publikusan is elérhető, és a Huawei jóslatai szerint megjelenésével minden eddigi szabványt ki fog ütni: a 3G, 4G, wifi helyett fog globálisan “uralkodni”. Ezzel bekövetkezik a mobilpiac 3. paradigmaváltása az 1G majd a 3G megjelenése után.

Külön chip lesz a mesterséges intelligenciának a Huawei mobiljaiban

$
0
0

A Huawei szerint a mesterséges intelligenciával (MI) jön el az intelligens készülékek kora, amik egyre inkább önmagunk kiterjesztésévé válnak. Az MI fogja a következő szintre emelni az okoskészülékek intelligens fejlődését, mert nem passzívan reagál a felhasználói igényekre, hanem érzékeli majd a kedvünket és a környezetünket, így proaktívan ajánl majd új módokat arra, hogy kapcsolatba lépjünk a világgal.

A Huawei új Kirin 970-es zászlóshajó chipje a vállalat első olyan mobil MI platformja, ami Neural Processing Unit-ot (NPU) használ. Az NPU jelentősen javítja az eszköz válaszidejét és lehetővé teszi a készülékek MI lehetőségeinek teljes kihasználását. A legfejlettebb 10 nm-es TSMC processzorral felszerelt Kirin 970 mindössze egy négyzetcentiméteren 5,5 millió tranzisztort sűrít össze. A chipet egy nyolcmagos processzor (CPU) és egy következő generációs, tizenkét magos grafikus gyorsító (GPU) hajtja.

Ezzel a Kirin 970 új heterogén architektúrája a négymagos Cortex-A73 CPU-hoz képest 25-szörös teljesítményre képes 50-szer nagyobb hatékonyság mellett.  A benchmark képfelismerő tesztek során a Kirin 970 egy perc alatt kétezer képet dolgozott fel, amely gyorsabb bármelyik piacon lévő chipnél.

Röviden, a Kirin 970 chip gyorsabban és sokkal kisebb energiaráfordítással képes ugyanazon MI feladatok végrehajtására. A felhasználók így lényegesen hosszabb akkumulátor-időtartamra és gördülékenyebb 3D játékélményre számíthatnak.

Körpanorámás kamerát dob piacra a Huawei

$
0
0

Okostelefonra illeszthető, hordozható panorámakamerát jelentett be a Huawei, amivel 360 fokban készíthetők 13 megapixeles képek, virtuális valóságot (VR) támogató térhatású felvételek, valamint FullHD videók 1920×960-as, illetve 1280×640 képpontos felbontásban.

Az eszközt két, 210 fokos széles látószögű F1.8-as rekeszértékű halszemlencsével, a Sony képszenzorával, valamint professzionális I–CATCH V35 képfeldolgozóval szerelte fel a gyártó, és mindössze 30 grammos.

Forrás: Huawei

Perspektivikus, halszem, bolygó, vagy VR módban használható, utóbbit választva olyan felvételeket készíthetünk, amelyekben VR-szemüveg segítségével mozoghatunk. Az USB 2.0-ás Type-C csatlakozók segítségével számos készülékkel összekapcsolható, kompatibilis az Android 6.0-ás, vagy újabb operációs rendszert futtató összes telefonnal és táblagéppel.

A kamera október 17-től érhető el hazánkban 39.990 forintos javasolt bruttó fogyasztói áron.

Forrás: Huawei

Új felhőt mutatott be a Huawei

$
0
0

A Huawei új, mobilos felhő tárhelyet jelentett be, ami lehetővé teszi az okostelefon-felhasználók számára, hogy vezeték nélkül menthessék és állítsák vissza adataikat és beállításaikat, valamint egyszerűen szinkronizálhassák készülékeiket. Az új felhőszolgáltatás megkönnyíti az adatmegosztást és az adatok biztonságos tárolását és elérését is a Cloud Drive-ban.

A kamerával készített fotókat és videókat, képernyőmentéseket automatikusan lehet majd menteni a felhőbe, amik aztán a cloud.huawei.com weboldalon, vagy a készülék Galéria appjában válnak elérhetővé. Az adatokat kizárólag az Európai Unión belül, európai szervereken tárolják majd. Lehetővé válik a Huawei készülékek közötti automatikus adatszinkronizáció is, így a Huawei ID használatával gyorsan és egyszerűen lehet majd elérni a névjegyeket, a naptárt, a wifit vagy a jegyzeteket.

A Huawei Mobile Cloud kezdetben 5 GB ingyenes felhő tárhelyet kínál, amely idén Finnországban és Lengyelországban lesz elérhető, 2018-tól pedig lehetőség lesz több tárhely vásárlására, vagy a meglévő fejlesztésére. A Huawei Mobile Cloud az EMUI új verziójával, a cég új zászlóshajó termékével debütál majd, de a piacon elérhető jelenlegi modellek is megkapják frissítés formájában.

A szolgáltatás teljes használata kezdetben Finnországban, Lengyelországban, Németországban, Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban, az Egyesült Királyságban és Hollandiában lesz elérhető, más országokba később érkezik.

Magyarországon egyelőre csak a névjegyekhez, a wifi infóhoz és a naptárhoz használhatjuk a felhőszolgáltatást.

A Huawei szerint nem okostelefont, hanem intelligens gépet alkottak

$
0
0

A Huawei szeptemberben már sokat sejtetően elmondta: hamarosan eljön a mesterséges intelligenciával (MI) felszerelt intelligens készülékek kora, amik egyre inkább önmagunk kiterjesztésévé válnak.

Az MI fogja következő szintre emelni az okoskészülékek intelligens fejlődését, mert nem passzívan reagál a felhasználói igényekre. A cég ennek jegyében tartotta meg az idei év utolsó nagyobb horderejű telefonbemutatóját, ahol Richard Yu, a Huawei elnöke mutatta be a Mate széria legújabb tagjait, a Mate10, Mate10Pro és Mate10 Lite készülékeket.

Mindegyik modellben a nemrég bemutatott Kirin 970 dolgozik, aminek különlegessége, hogy ez a világ első olyan chipje, amiben van dedikált neurális feldolgozóegység (NPU), azaz mesterséges intelligenciával vértezi fel a mobilt, ez pedig a teljesítmény optimalizálásán túl olyan feladatokban is segít, mint a fotózás. Emellé 4 gigabájt rendszermemória és 64 gigabájt beépített tárhely társul.

Kompakt kialakítás

Yu szerint egyre inkább heavy userek vagyunk: sokan napi 5-6 órát töltenek a kijelző bámulásával, ezért jobb kijelző, szívósabb aksi kell, és persze kompakt dizájn – ezeket emelte ki az új készülékek hívószavaiként. Az alapmodell és a Pro változat csak kijelzőméret és forma terén különbözik, a nagyobbik Pro variánsra 6 hüvelykes FHD+ (2160x1080p) felbontású, OLED HDR kijelző került 18:9-es képaránnyal, de egy 5,5 hüvelykes testben, ez a hosszúkásabb mobil.

A Mate10 alapmodell  5,9 hüvelykes, 16:9-es arányú RGBW HRD panelt kapott. A hagyományos RGB színhármashoz hozzáadták a fehéret, a kijelző ezt fogja használni megjelenítéshez akkor, ha fehér háttéren olvasunk szöveget (pl. Facebook, e-mailezés), ezáltal 14 százalékkal csökkenteni tudták a kijelző energiafogyasztását. Kiemelték, hogy a Mate 9 elődmodellhez képest vékonyabbá vált, azonos kijelzőméret megtartása mellett.

A Mate 10 Pro IP67-es minősítés és víz- és porálló, míg az alapmodell csak az IP53-mal büszkélkedhet, azaz csepp- és porálló.

Forrás: 24.hu

Mindkét variánsba 4000 milliamperórás telep került, ami normál használat mellett két napot bír szuflával, és a cég állítása szerint 50 százalékkal gyorsabban tölt mint az iPhone 8 Plus, 30 perc alatt tornázható fel 58 százalékra.

A vékony, szimmetrikus kávák miatt csak a szelfi kamerának és a cég logójának maradt hely a Mate10 Pro előlapján, hátulra szorult az ujjlenyomat-olvasó, és a vezérigazgató meg is magyarázta, miért nem hisznek az Apple által gründolt lézeres arcszkenner megoldásban: egyszerűen az ujjlenyomatos azonosítás gyorsabb és jobban kézre áll. A készülék hátuljára el is helyeztek egy sávot, ami nem gyűjti az ujjlenyomatot.

Szebb villát és macskát fotózhatunk

A gyártó a korábbi évekhez hasonlóan ismét a Leica-val közösen készítette el a Mate10 és a Mate10 Pro hátlapi dupla kamerarendszerét, amit egy 12 megapixeles RGB, illetve egy 20 megapixeles monokróm lencse alkot.

Mesterséges intelligencia támogatja a fotózást is, több 100 millió referenciafotó segítségével fejlesztették ki a valósidejű tárgyfelismerést, aminek köszönhetően a telefon megérti, hogy mit fotóz a felhasználó és a legelőnyösebb beállítást választja ki: ha például egy kajafotót csinálunk a vacsoráról, kiemeli a villát, de megfelelő beállításokkal igazodik a havas környezethez, vagy az éjszakai képekhez, portrékhoz.

Asztali géppé alakítható

A Mate10 és Mate10 Pro Android 8.0-ával és EMUI 8.0-ás felülettel kerül piacra, újdonságokként emelték ki a Smart Screen funkciót, ami lehetővé teszi két alkalmazás egyidejű futtatását akár megosztott képernyő-használattal, illetve a telefon kijelzőjének tükrözésével vagy annak kiterjesztésével.

Szintén az egyedi chipnek köszönhető az EasyTalk technológia, ami megszűri beszélgetés közben a háttérzajt, de a suttogást is felismeri.

Forrás: Huawei

A Mate 10 különlegessége egy PC mód, amivel asztali munkaállomásként használható a mobil, ehhez viszont egy külön dokkoló szókséges. A kiegészítő segítségével a mobil monitorra csatlakoztatható, és külön felületet vezérelhetünk egy bluetoothos billentyűzet és egér segítségével. Az appokat egymástól függetlenül használhatjuk a két külön kijelzőn, a színpadi demóban azt mutatta a cég, hogyan lehet kimásolni egy SMS szövegét a mobilon, majd azt beilleszteni a monitoron szerkesztett prezibe.

A Mate10 Pro négyféle árnyalatban: Titan Grey, Mocha Brown (aranybarna), Midnight Blue, Pink Gold színekben lesz kapható, míg az alapmodellből Champagne Gold, Black, Pink Gold, Mocha Brown darabok adják a választékot.

Kistestvér is jön

A gyártó a két csúcskategóriás készülék mellett első alkalommal mutatott be Lite verziót a Mate sorozat tagjaként. A Mate 10 Lite elő- és hátlapján is egyaránt duál kamera található, a 13, illetve 2 megapixeles lencsével szerelt előlapi duálkamera különlegessége továbbá a tónusjavító vaku, amely automatikusan állítja be a fényerőt a külső fényviszonyoknak megfelelően.

Forrás: 24.hu

A készülék hátlapjára 16, illetve 2 megapixeles lencsék kerültek. A Mate 10 Lite 5,9 hüvelykes 18:9-es képarányú FullHD kijelzőt, és vékonyabb felső és alsó keretet kapott a nagy kijelző-készüléktest arány érdekében. 8 magos Kirin 659 processzor dolgozik benne, és 3340 milliamperórás telepet kapott, amely egyetlen feltöltéssel akár 2 napi használatot tesz lehetővé.

A Mate 10 Lite európai ára 349 (107 ezer forint), a Mate 10-é 699 (215 ezer forint), míg a Mate 10 Pro-é 799 euró (245 ezer forint) lesz. A kelet-és közép európai régióban a Mate 10 Pro lesz elérhető és várhatóan még karácsony előtt a boltokba kerül a Mate 10 Lite-tal együtt. A hazai elérhetőségekről és árról hamarosan hivatalos tájékoztatást ad a cég.

Egész bolygónk nagy árat fizet a kínai csodamobilokért

$
0
0

Bár a kínai okostelefongyártók remek ár-érték aránnyal rendelkező készülékeikről ismertek, a legkevésbé környezetbarát cégekként tarthatók számon a Greenpeace legújabb felmérése szerint. A szervezet a 17 legnagyobb fogyasztói elektronikai eszközöket gyártó céget rangsorolta környezettudatosságot és az átláthatóságot figyelembe véve.

Három fő szempontot vizsgáltak:

  • Energiafelhasználás: hatékony és megújuló energiaforrások feldolgozása annak érdekében, hogy csökkentsék az üvegházhatású gázok mennyiségének kibocsátását
  • Források: fenntartható tervezés és újrahasznosítható anyagok felhasználása
  • Vegyszerek: veszélyes anyagok mellőzése a késztermékekben és az előállítás során

Az összehasonlításban a kínai Apple-nek is hívott Xiaomi, az Oppo, a Vivo és a Huawei szerepelnek a legrosszabbul, ez a négy márka teszi ki a globális okostelefon-piac negyedét.

A Greenpeace szerint működésük sem átlátható, ha megújuló energiaforrásokról van szó.

Forrás: Greenpeace

A legjobb értékelést a holland Fairphone kapta, amit az Apple, a Dell és a HP követ. Középmezőnyben teljesít a Sony, a Lenovo, a Microsoft, az Acer, a Google és az LG.

Az Amazont szintén a legkevésbé átlátható cégek közé sorolják, ha környezettudatosságról van szó: csak kevés adatot szolgáltatnak arról, hogy pontosan mennyi és milyen anyagot használnak fel termékeik előállítása során.

A lassú iPhone-ok lassan megölnek minket is?

Nem újkeletű a felhasználók azon gyanúja, hogy az Apple szándékosan lassítja le a régebbi iPhone modellek szoftverét annak érdekében, hogy az újabb modellek megvásárlására ösztönözze a vásárlókat. Ugyan ezt már több benchmark teszt is cáfolta, többen feltételezik, hogy valós problémáról van szó.

A Greenpeace ezt tényként véve reflektál kutatásában a feltételezett jelenségre: „ A piac telítettségére reagálva a cégek egyre inkább úgy változtatnak készülékeik tervezésén, hogy az felgyorsítsa a helyettesítési ciklust azzal, hogy nehezebben frissíthetők, ezáltal az amúgy működőképes eszközök hasznos élettartama csökken. Az Apple, a Microsoft, a Samsung is azon cégek közt van, akik rossz irányba tartanak a fenntartható terméktervezés terén. A HP, a Dell és a Fairphone kivételt képeznek, mivel egyre több olyan eszközt gyártanak, amelyek javíthatók és frissíthetők.”

Az almás cég mindezek ellenére rendkívül jó értékelést kapott a zöldektől, mivel 100 százalékosan elkötelezettek a megújuló energiaforrások felé, és ezzel kapcsolatos tevékenységük is átlátható amellett, hogy a cég kommunikációjában is kiemelt szerepet kap.

A kínaiak már jövőre berúgnák az összehajtható okostelefonok piacát

$
0
0

Az idei év a vékony keretekről, széltől-szélig kijelzőkről szólt okostelefon terén, szinte minden nagy gyártó piacra dobott ilyen készüléket. Kérdés, mi lesz a következő nagy hullám – a moduláris telefonok megbuktak, ezután láthatóan az összehajtható telefonok felé tapogatóznak a nagyok.

Arról régóta hallani, hogy a Samsung összehajtható készüléken dolgozik, utána jött a hír, hogy az Apple-nek is van egy prototípusa, most pedig azt pletykálják, hogy a Huawei-nél is készül egy ilyen prototípus, így már mindhárom gyártó arra készül, hogy megelőzze a konkurenseket.

Jövőre érkezhet az első hajlítható kijelzős Samsung mobil
A Samsung még az új iPhone bejelentése előtt lengette be a 2018-as terveit.

Richard Yu, a Huawei vezérigazgatója a CNET számára árulta el, hogy a cégnek már van is egy működő mintaeszköze, amin csak finomítani kell. A készülékük a ZTE Axon M-jére hasonlít leginkább, ami két kijelzőt tartalmaz egy zsanérral elválasztva, de a Huawei mérnökei a két panel közti távolságot szeretnék a lehető legkisebbre csökkenteni.

Duálkijelzős mobilt villantott a ZTE, ez lehet az irány. Forrás: ZTE

A gyártó bátran kijelentette azt is, hogy ők lesznek az elsők jövőre, akik ilyen telefont dobnak piacra – úgy tűnik, megelőznék a Samsungot is.

A mobilgyártók aktívan keresik a továbblépési lehetőséget, de a moduláris koncepción alapuló telefonok kudarca azt mutatja, hogy rendkívül nehéz a vásárlókkal bármilyen merőben új megoldást elfogadtatni. A Project Ara bedőlése, az LG G5 sikertelensége jelzi, hogy elsőként tesztelni kell a piacot és apránként behozni az új elemeket. A Samsung pontosan így tett az Galaxy edge modellek kijelzőjével (de említhetnénk az LG Flex szériát is), ami azóta iparági szabvánnyá vált.

Ennyibe kerül itthon a Huawei legintelligensebb mobilja

$
0
0

A Huawei nemrég mutatta be Münchenben a Mate 10 sorozatot, ami az alapmodell mellett a Mate 10 Pro és Mate 10 Lite készülékeket is magába foglalja. A Mate 10 a cég első mesterséges intelligencia (MI) platformú okostelefonja, amibe a neurális számítási egységgel is rendelkező Kirin 970 processzor került. Algoritmusok támogatják a hely- és tárgyfelismerést, a digitális zoomot, a mozgásérzékelést és portrékészítést is.

A Mate 10 Pro dupla kameráját, amely egy 12 megapixeles RGB és egy 20 megapixeles monokróm szenzorból áll, ismét a nagynevű Leicával együttműködve tervezték. A készüléket optikai képstabilizátorral és a világ legnagyobb duál f/1.6 rekeszével szerelte fel a gyártó. Az okostelefon 6 hüvelykes, 18:9 képarányú AMOLED kijelzőt és magas kijelző-test arányt kapott, amely szinte a teljes előlapot lefedi.

Richard Yu, CEO of Chinese Huawei Consumer Business Group, presents the new Huawei Mate 10 high-end smartphone in Munich, southern Germany, on October 16, 2017.
Chinese technology group Huawei unveiled its latest smartphone, talking up the advanced artificial intelligence capabilities it hopes will cement its place among the world's three biggest manufacturers. / AFP PHOTO / Christof STACHE
JOBB OLDALT A KESKENYEBB PRO VÁLTOZAT. FORRÁS: HUAWEI

4000 milliamperórás telep került bele, és a biztonságos SuperCharge gyorstöltési technológiának köszönhetően 30 perc alatt feltölthető annyi erővel, hogy egy napon keresztül bírja.

A Mate 10 Pro 6 GB rendszermemóriával és 128 GB belső tárhellyel, titániumszürke és mokka színekben lesz elérhető Magyarországon. A készülék előrendelése október 27-én kezdődik a Telekomnál, a Telenornál és a Vodafone-nál, valamint a Huawei kiskereskedelmi partnereinél, míg a boltokban november 15-étől lesz kapható 254 990 forintos javasolt bruttó fogyasztói áron.

EKKOR JÖN A MATE10 LITE

A cég emellett azt is bejelentette budapesti eseményén, hogy a Mate 10 Lite verziója október 30-tól lesz kapható fekete, arany és kék színben, 4GB RAM belső tárhellyel, 119 990 forintos bruttó fogyasztói áron lesz kapható a Huawei kiskereskedelmi partnereinél, a Telekom üzleteiben pedig november 10-től.

A Huawei szerint nem okostelefont, hanem intelligens gépet alkottak
Asztali munkaállomássá alakítható, mesterséges intelligenciával ellátott chippel támad a szívós és kompakt Huawei Mate10.

Drónoknak fejleszt hálózatot a Huawei

$
0
0

A Huawei Digitális Égbolt célja az alacsony légtér hálózati lefedettségének növelése. A cég új kezdeményezésével akarja ösztönözni a drónos alkalmazások fejlesztését, illetve a digitális gazdaság megteremtését alacsony légtérben. Ennek első lépéseként egy fejlett tesztkörnyezetet hoznak létre a 300 méter alatti légtérben.

A cég szerint ugyanis a mobilhálózatra kapcsolt drónok jobban repülnek, hatékonyabban dolgoznak, és ésszerűbben ki tudják használni a légteret.

A Huawei műszaki vezérigazgatója úgy véli, a hálózatba kapcsolt drónok nem csak a légteret definiálják újra, de megváltoztatja, hogyan utazunk, vásárlunk és alkotunk.

Azonban a jelenlegi távközlési állomásokat arra tervezték, hogy a földön lévő embereket és tárgyakat szolgálják. Az alacsony légtér drónjait jelenleg visszatükrözött jelzések és melléknyalábok segítik. Ennek eredményeképp a drónok súlyos jelzavarokkal küzdenek

– emelte ki  Zhou Yuefeng.

Szerint a jelenlegi hálózat csupán néhány drónalkalmazást támogat a 120 méter alatti légtérben, ezért van szükség a lefedettség biztosítására a 300 méter alatti légtérben is.

A technológiai hátteret majd az 5G mobilhálózat használata jelenti:

  • ultramagas sávszélességgel,
  • rendkívül alacsony válaszidővel,
  • magas szintű megbízhatósággal
  • széles lefedettséggel,

ez több képességgel is ellátja a drónokat, így biztosítva az intelligens légi közlekedés-irányítás lehetőségét, míg az újonnan létrehozott digitális légtér átalakítja a városokat.

A Digitális Égbolt Kezdeményezés a tervek szerint három lépésben valósul meg 2017-2020 között, az októberben létesült sanghaji fejlesztő központ után jövőre Európában, Kanadában és Koreában nyitnak újakat.

Sikít az okosmérleg, ha felszedjük a plusz kilókat

$
0
0

Az okosmérleghez természetesen appok is kapcsolódnak, amikkel folyamatosan nyomon követhetők az egészség- és fitneszadatok: a Huawei Body Fat Scaler alkalmazással teljes kép kapható a test aktuális állapotáról, a Huawei Health pedig naplózza a testzsír százalék, az izomtömeg mennyiség, a proteintartalom és a csontok ásványi anyag tartalmának és a BMI (testtömeg index) értékeit is.

Forrás: Huawei

Az eszköz az úgynevezett Bioelektromos impedancia elemzés (BIA) segítségével vizsgálja a test összetételét, vagyis hogy megfelelő mértékű-e a szervezet izom-víz-zsír aránya.

Segítségével megállapítható az anyagcsere sebessége és a szervezet mélyebb rétegeiben található zsigeri zsírtartalom szintje is.

Az AH100 ráadásul nemcsak méri és tárolja az adatokat, de az intelligens riasztó funkciónak köszönhetően figyelmeztetni is képes a felhasználóját, ha a mért egészség- és fitness értékei nagy eltéréseket mutatnak a múltbéli eredményekhez képest.

Forrás: Huawei

A gyártó az okosmérleget könnyű, nagy szilárdságú edzett üvegtesttel, átlátszó ITO bevonattal és nagy fényerejű fehér LED kijelzővel szerelte fel. Használata egyszerű, már 2 kilogrammos súly esetén is működésbe lép és aktiválja a Bluetooth kapcsolatot, az adatok rögzítése és az elemzés befejezése után tíz perccel pedig az eszköz automatikusan hibernálja magát.

A mérleg Android 4.4/iOS 8.0 vagy ezeknél újabb operációs rendszereket futtató, Bluetooth 4.0 vagy újabb technológiát támogató okostelefonokkal kompatibilis. Az AH100 december elején kerül a hazai boltok polcaira, méghozzá 12 990 Ft-os javasolt fogyasztói áron.


A Samsung már labdába sem tud rúgni Kínában

$
0
0

Kína egy nagyon furcsa piac, főleg, ha a mobiltelefonokról van szó, hiszen egy telefongyártó úgy is beverekedheti magát a világ legtöbb készülékét értékesítő óriásai közé, hogy egyetlen mobilt sem értékesít a Kínai Népköztársaság határain kívül, ráadásul korábban teljesen ismeretlen cégek is az élbolyba robbanhatnak, szinte a semmiből, csupán a kínai értékesítéseknek köszönhetően.

A HUAWEINEK BEZZEG NEM KELL AGGÓDNIA – Forrás: 24.hu

A Kantar Wordpanel legújabb elemzése szerint az óriási kínai piac 91%-át jelenleg öt cég uralja, méghozzá a Huawei, a Xiaomi, az Apple, a Vivo és a világ többi részén jobbára ismeretlen Oppo. Ez komoly ugrás a tavalyi év hasonló időszakához képest, ugyanis 2016-ban ez az öt vállalat még csak a kínai piac „mindössze” 79 százalékát tudta lefedni, mostanra viszont az olyan gyártók, mint a ZTE, a Meizu és a Lenovo kezdik teljesen elveszteni a korábbi bázisukat.

Az öt óriás között még a világszinten vezetőnek számító Samsung sem képes labdába rúgni, ugyanis ha hinni lehet a Kantar Worldpanel jelentésének, akkor a cég részesedése mindössze 2,2 százalék, és az elemzők további csökkenést jósolnak a dél-koreai gyártó számára.

A piacot uraló vállalatok közül az Oppo és a Vivo olyan elmaradott területeken hódít, ahol még normális internet sincs, a Xiaomi az online értékesítéseket uralja, a Huawei főleg Kína urbanizált területein népszerű, az Apple pedig képes volt betörni a prémium kategóriába: főleg a felső tízezer köreiben sikeres, amiben közre játszhatott a minden korábbinál drágább iPhone X megjelenése is.

Ámulni fogunk, mit tudnak majd 2018 okostelefonjai

$
0
0

Okostelefonok terén tavaly minden a hatalmas széltől-szélig terjedő kijelzőkről, vékony kávákról és duál-kamerákról szólt, ezek jellemezték a nagy gyártók csúcsmodelljeit. A külsőségeken túl persze a készülékházak belsejébe is erőteljesebbek hardverek érkeztek, így a Snapdragon energiahatékonyabb 625-ös chipje, a Huawei mesterséges intelligenciával ellátott chipje, és frissültek a nagy mobiloperációs-rendszerek is.

Általánossá vált a minimum 4 GB-os rendszermemória és a 64 GB-os háttértár. Az ujjlenyomat-olvasók után az iPhone X-szel terjed tovább az arcfelismeréses azonosítás, és egyre több androidos telefonról tűnik el a 3,5 millis fülhallgató-jack az Apple nyomán.

Mid section of young adult friends standing in circle looking at smartphones
Forrás: AFP

De milyen készülékeket láthatunk majd 2018-ban? Az idei fejlesztésekről is már rengeteg pletyka kering, több bejegyzett szabadalom, konkrét bejelentés körvonalazza, merre tart a mobilpiac. Összeszedtük, mik lehetnek a meghatározó trendek idén.

KIJELZŐBEN AZ UJJLENYOMAT-OLVASÓ

A teljes előlapot lefedő kijelzők miatt egyre mostohább szerep jut az ujjlenyomat-olvasónak, hiszen az már nem fér el elől, a hátlapra kell száműzni, ami nem mindenkinek jelent kényelmes megoldást, főleg egy nagyobb készüléknél. Két fő irány figyelhető meg ennek kapcsán: az egyik a kamerákon alapuló íriszes és arcfelismeréses azonosítás, amivel elég csak a mobilra pillantani, a másik pedig a kijelző alá beépített ujjlenyomat-olvasó szenzor.

A Synaptics tavaly decemberben jelentette be, hogy megkezdik a Clear ID névre keresztelt, panel alá építhető ujjlenyomat-olvasó tömeggyártását, és már öt nagy mobilgyártóval is tárgyalnak annak felhasználásáról.

Ahogy a Las Vegas-i CES-en is kiderült, a kínai Vivo mobilja lesz az első, amibe beépítik. A cég már egy konkrét, működő prototípust demózott a kiállításon, és bár a mobil nevéről, áráról, pontos megjelenési dátumáról nem esett szó, az újságírók kipróbálhatták élesben is a megoldást, az első visszajelzések pedig kifejezetten pozitívak.

Ha pedig nem panel alatti szenzort építenek be a gyártók, akkor az arcfelismerésen alapuló feloldást fejlesztik, és bár nem vagyunk benne biztosak, hogy ez lesz a következő nagy biztonsági szabvány, de egyre több eszközben láthatjuk viszont. A Samsungnak is ott van már az íriszszkennelős megoldása, ami ugyan biztonságosabb, de nem eléggé gyors.

Ezzel együtt eltűnnek a Home gombok is a készülékekről, hiszen már nem lesz rájuk szükség.

HAJLÉKONY KIJELZŐ, DUPLA KIJELZŐ

Az összehajtható, hajlítható panellel ellátott okostelefonok ötlete már évek óta forró téma a techsajtóban annak köszönhetően, hogy több nagy gyártó is levédett ilyen fejlesztésről szóló szabadalmat. A Samsung már 2011-ben bemutatta az összehajtható mobil prototípusát, azóta pedig már rengeteget hallhattunk arról, hogy hamarosan már tényleg érkeznek a zsebünkbe hajtogatható csodamobilok.

Tavaly ismét felpörgött a pletykagyár a Samsung körül, több kiszivárgott képen láthattuk a vélhetően a Galaxy X néven érkező telefont, ami egy közbenső zsanérral, és két kijelzővel operálna, amiket előre és hátra is lehet hajtogatni különféle állásokba.

Az ábrák szerint sátor módban is használható, akár egy 2-in-1 típusú laptop. Mindkét képernyőt síkban kihajtva pedig egy nagy kijelzőt alkotna, mint egy mini táblagép. Ugyan a dél-koreaiak eleinte 2018-ra ígérték az eszköz bemutatását, pletykák szerint lehetséges, hogy jövőre fog átcsúszni.

A Microsoft szintén levédett egy hasonló technológiát, ami többek szerint a következő Surface Phone lehet, és az Apple is dolgozik egy olyan prototípuson, ami leginkább egy könyvszerűen összehajtható iPhone-iPad hibridre hasonlít. Hasonló dologgal készül az LG, a Lenovo és a Huawei is, utóbbi merészen kijelentette: be fognak előzni mindenkit.

A kínaiak már jövőre berúgnák az összehajtható okostelefonok piacát
A Huawei is ilyen készüléken dolgozik a Samsung és az Apple mellett, elsők lesznek, állítják.

Nemrég az is kiderült, hogy a Samsung egy olyan mobil ötletét védette le, amiben egy másodlagos, kisebb kijelző kapna helyet a hátlapon, de ez még valóban csak szabadalom szintjén létezik, kérdéses, hogy ez előbb válhat-e valósággá, mint a hajlítható mobil.

MÉG TÖBB KAMERA!!!

A minél több megapixelről szóló pixelháború után a gyártók elkezdtek a hátlapi duálkamera-rendszerek felé fordulni, most pedig láthatóan még többet akarnak. Négy kamerával felszerelt modellekkel támad a Honor, a hátlap után az előlapi szelfikamerák is duplázást kapnak.

Duál szelfikamerás mobilok

Bad weather doesn't affect for my positive attitude to life
Fotó: Thinkstock

Még meredekebb, hogy pletykák szerint a Huawei jövőbeni egyik csúcsmodelljének csak a hátlapján három kamera lesz majd: a külön színes és monokróm lencsék mellé érkezik egy olyan, aminek csak a zoomolás lesz a feladata. A pletykák szerint ennek következtében lehetővé válhat akár 40 megapixeles felvételek készítése is, ötszörös hibrid zoommal.

GÉPAGY A MOBILBAN

A felhasználói élmény csúcsra járatásához a mesterséges intelligenciát és a gépi tanulást vetik be a gyártók, folyamatosan finomodó, okosabb szoftverek fogják kezelni az appokat, tanulják meg a felhasználó szokásait. Ugyan már most is elérhetők olcsóbb telefonokra is AI-alapú szoftverek és virtuális asszisztensek, ám a technológia hardver szintjén is mélyebben épül be a mobilokba, chipek formájában.

HUAWEI P10

A Huawei tavaly szeptemberben mutatta be a Kirin 970 nevű chipjét, amiben egy dedikált neurális feldolgozóegység (NPU) kapott helyet, kifejezetten mesterséges intelligenciás feladatokra. Ez a teljesítmény optimalizálásán túl olyan feladatokban is segít, mint a fotózás.

A cég akkor elmondta: hamarosan eljön az AI-val felszerelt intelligens készülékek kora, amik egyre inkább önmagunk kiterjesztésévé válnak. 

Az ilyen feldolgozóegységek lényege, hogy nem a CPU-nak kell kezelnie az összetett feladatokat, helyette a neurális chip kezeli azokat jóval gyorsabban és hatékonyabban.

A Google ilyen saját megoldása a Pixel Visual Core, amit az Intellel együtt fejlesztett, illetve az iPhone 8, 8 Plus és iPhone X készülékekben is az A11 Bionic nevű chi, amit az Apple készített magának házon belül AI-hez és kiterjesztett valósághoz. Idén egyre több ilyen eszközt fogunk látni.

A Huawei szerint nem okostelefont, hanem intelligens gépet alkottak
Asztali munkaállomássá alakítható, mesterséges intelligenciával ellátott chippel támad a szívós és kompakt Huawei Mate10.

KITERJESZTETT VALÓSÁG

A kiterjesztett valóság (AR) idén még tovább gyűrűzik a mindennapi életünkbe a mobileszközökön keresztül, erről a trendről mi is írtunk korábban. Az Apple és a Google is bemutatta saját platformját és készleteit, a fejlesztők pedig már támadásba is lendültek, így idén minden tele lesz a különféle AR-appokkal és játékokkal.

Az iPhone X-szel bemutatott, érzékelők sokaságára támaszkodó 3D-s arcszkennelő rendszert nem csak a mobil feloldására lehet használni, de ott vannak még az olyan kreatív felhasználási módszerek, mint az animált emojik.

A Honor bejelentette, hogy már ők is dolgoznak hasonló 3D-s megoldáson, illetve a pletykák szerint a OnePlus is erre készül.

Female holding a smart phone with an augmented reality application, in front of a shopping mall.
A valóságunk még csak most kezd terjedni, ki tudja, hol áll meg
A kiterjesztett valóság mindent megváltoztathat, mondja az Apple, de a Google-nek és a Facebooknak is van ehhez pár szava. Az idei év nagy trendje a kiterjesztett valóság volt, és ez még csak a kezdet.

Öt mobil azoknak, akik szívós aksira vágynak

$
0
0

A telefonok üzemidejére azóta panaszkodunk, mióta a gombokat érintőkijelzőkre cseréltük, ami nem csoda, hiszen az egyre erősebb hardverek, a remek kamerák, sokoldalú appok és játékok csak úgy zabálják a szuflát, sokszor örülünk, ha egy aktívabb nap végén nem merül csutkára a készülék.

Az okostelefonok piacán hatalmas a kínálat, de milyen eszközt érdemes választania annak, akinek nem a kijelző mérete számít, hanem az, hogy minél tovább tudja használni egy töltéssel az eszközt? A mobilokkal foglalkozó TechRadar és az AndroidAuthority portálok nemrég közzétették saját aktuális listájukat a tesztjeik alapján leghosszabb üzemidővel bíró aktuális mobilokról, ezek közül válogattunk.

HUAWEI MATE PRO 10

LAS VEGAS, NV - JANUARY 10: A Huawei representative prepares the Huawei Mate 10 Pro smartphone for display at the Huawei booth during CES 2018 at the Las Vegas Convention Center on January 10, 2018 in Las Vegas, Nevada. CES, the world's largest annual consumer technology trade show, runs through January 12 and features about 3,900 exhibitors showing off their latest products and services to more than 170,000 attendees.   David Becker/Getty Images/AFP
Fotó: AFP

A tavalyi év egyik legjobb választása ilyen szempontból a Huawei Mate 10 Pro csúcsmobil, ami a TechRadar tesztje szerint mindössze 9 százalékot merül egy másfél órás videó lejátszása után, és akár két napig is bírhatja, persze a keményvonalas felhasználók esetén kevesebbre kell számítani.

A mobil egyébként mindent tud, ami elvárható a felső kategóriában: 6 hüvelykes, Full HD+ felbontású kijelzőt kapott, belül a Kirin 970 processzor dolgozik, mindenemellett egy neurális feldolgozóegység (NPU) segít az mesterséges intelligenciás műveletek hatékonyabb elvégzésében. A hátlapon 20 megapixeles és 12 megapixeles, elöl pedig 8 megapixeles előlapi kamera kapott helyett. Ajánlott fogyasztói ára itthon 254 990 forint.

Kapacitás: 4000 mAh

A Huawei szerint nem okostelefont, hanem intelligens gépet alkottak
Asztali munkaállomássá alakítható, mesterséges intelligenciával ellátott chippel támad a szívós és kompakt Huawei Mate10.

iPhone X

Apple presents the new iPhone X at the Steve Jobs Theatre in the Apple Park, the new company's headquarter of the iPhone manufacturer in Cupertino, US, 12 September 2017. The new top model does not have the ordinary Home-Button and unlocks the phone via facial recognition (Face ID) instead of a fingerprint sensor. The device will be launched on the German market on 03 November and will cost from 1,149 euros.· NO WIRE SERVICE · Photo: Christoph Dernbach/dpa
Fotó: Christoph Dernbach/dpa

Az Apple jubileumi almás mobilja ugyanazon a teszten, másfél órányi videó lejátszása után 11 százalékot merült, és jól példázza, hogy a minél nagyobb teljesítmény nem feltétlen jár együtt hatékony energiakezeléssel, hiszen mindössze 2716 milliamperórás a telep kapacitása.

A készülék lelke az A11 Bionic neurális chip, amit kimondottan gépi tanulásos algoritmusokhoz terveztek, és két maggal végez 600 milliárd műveletet másodpercenként –ennek köszönhető a FaceID-s arcfelismerés is. Egy igazi vékony kávás, szinte a teljes előlapot lefedő, szuperretina kijelzős okostelefon, melyről eltűnt a Home gomb és egyben az ujjlenyomatolvasó. Duálkamera-rendszert kapott, és mint a bemutatón is kiderült, két órával tovább bírja mint egy iPhone 7, illetve vezeték nélküli tölthető.

Az almás cég eddigi legdrágább mobilja, induló ára 379 990 forint.

Kapacitás: 2716 mAh

OREM, UT - SEPTEMBER 18: An Apple iPhone 6 phones are taken out of a shipping box at a Verizon store on September 18, 2014 in Orem, Utah. Apple's new iPhone 6 and iPhone 6 Plus go on sale September 20.   George Frey/Getty Images
Kiderült, mekkora is valójában az iPhone X aksija
Kiszivárgott, mit is jelent az iPhone 7-hez képest akár 2 órával hosszabb üzemidő.

SAMSUNG GALAXY S8 Plus

Justin Denison senior vice president of product strategy at Samsung, introduces the new Samsung S8 and S8 Plus during a news conference on March 29, 2017 in New York.
Samsung on Wednesday unveiled its new Galaxy S8 smartphones, incorporating its virtual assistant Bixby, as the market leader seeks to rebound from a chaotic handset recall and a corruption scandal. The two handsets, fitted with screens of 5.8 and 6.2 inches, include Samsung's upgraded digital assistant Bixby, competing in a crowded field that includes Apple's Siri, Google Assistant and Amazon Alexa.  / AFP PHOTO / Timothy A. CLARY
Forrás: AFP

Amellett, hogy a Samsung Galaxy S8 nagytestvére egy kiemelkedő erejű készülék, az általa biztosított üzemidő is korrekt. A 3500 milliamperórás telep egy-másfél napot bír ki, és a Note 8-nál is szívósabb.

Specifikációk terén javarészt azt kapjuk, amit a Galaxy S8 alapmodell esetében, ám nagyobb kijelzővel (5,8 helyett 6,2 hüvelyk) és (3000 helyett 3500 mAh) telep kíséretében. Persze a monstrum ára meglehetősen borsos, hazai ajánlott fogyasztói ára 269 000 forint.

Kapacitás: 3500 mAh

Itt a Samsung Galaxy S8: lenyűgözően végtelen kijelző és arcfelismerés
Az okostelefon mérete maradt, a kijelzője azonban nőtt. Első blikkre érdemes volt várni a Samsung új csúcsmobiljaira.

BLACKBERRY MOTION

Fotó: BlackBerry

Aki nem a legdrágább csúcsmodellek közül szemezne, annak jó választás a középmezőnyből a BlackBerry Motion modellje, ami bár sok hasonlóságot mutat a keyOne-nal, nem került rá billentyűzet, ráadásul a 4000 milliamperórás telepe is kiemeli az eddigi modellek közül.

Ez az első vízálló BlackBerry telefon; belül a Snapdragon 625-ös chipje dolgozik 4 gigabájt rendszermemória társaságában; 32 gigabájtos beépített tárhelyet, 12 megapixeles hátlapi és 8 megapixeles előlapi kamerát kapunk. Az elejére egy 5, 5 hüvelykes  HD kijelző került. Mindössze 150-160 ezer forint körül már hozzájuthatunk.

Kapacitás: 4000 mAh

Masszív aksit kapott a BlackBerry Motion
Bemutatták a legújabb, vízálló BlackBerry mobilt, ami korrekt akkumulátorral, fizikai gombok nélkül érkezik.

LG V30

Das neue Smartphone von LG, das V30, wird am The new smartphone of LG, the V30, is presented at the stand of "LG" at the IFA 2017 industrial exhibition in Berlin, Germany, 1 September 2017. The fair will be held until the 6th of September. Photo: Kay Nietfeld/dpa
Fotó: AFP

A tavalyi IFA, berlini expón bemutatott készülék az első olyan V-szériás készülék, amit az LG egész Európában forgalmaz, hamarosan nálunk is kapható lesz.

A világon elsőként a V30-ba került f/1.6-os rekeszértékű kamera – ez azt jelenti, hogy 25 százalékkal több fény jut a szenzorba, mint egy átlagos f/1.8-as kamera esetében. Duál kamerarendszerrel lett felszerelve, hátoldalán egy 16 megapixleles normál és egy 13 megapixeles széles látószögű kamera kapott helyet. Belül Snapdragon 835-ös chip dolgozik. 6 colos a kijelzője, amivel a cég legnagyobb panellel felszerelt modellje az elmúlt négy évben, ráadásul támogatja az always-on megjelenítést, ami szintén kíméli az üzemidőt.

Kapacitás: 3300 mAh

Hamarosan itthon is kapható az LG csúcsmobilja
A tavaly bemutatott V30 februártól itthon is elérhető lesz.

Meglepő nevet kaphat a kínaiak következő csodamobilja

$
0
0

A Huawei 2017-es csúcsmobilja, a P10 remek készüléknek számított a mezőnyben igényes dizájnjával, kamerarendszerével és üzemidejével, hamarosan pedig időszerűvé válik az utód bemutatása is. Források szerint a P-széria új darabját márciusban láthatjuk, ami meglepő mód nem a P11 nevet kaphatja, ahogy azt a logika diktálná, hanem P20 elnevezéssel érkezhet.

A pletykagyár már tavaly lecsapott a névre, amikor a Huawei levédette a „P20″ kifejezést, most pedig egy szivárogtató csepegtetett szintén erre utaló információkat.

Roland Quandt a Twitteren tette közzé a P20 családba tartozó pletykált mobilok kódneveit és annak elérhető színárnyalatait, ami alapján három mobillal bővülhet a széria: az alapmodellt „Emily”, a Plus variánst „Charlotte”, míg a Lite verziót „Anne” név alatt fejleszthetik.

Ütős, de nem drága mobil jön a Huawei-től

$
0
0

Nálunk is kapható februártól a Huawei legújabb középkategóriás mobilja, a P Smart, ami ugyan nem követi a széltől-szélig kijelzős kávamentes trendet, de a 5,65 hüvelykes panellel felszerelt mobil így is remek, 76 százalékos test-kijelző aránnyal rendelkezik. Hátulra 13 megapixeles és 2 megapixeles kamerák kerültek, amivel bokeh-hatású fotók is készíthetők, méghozzá 16 különböző képhomályosító beállítással. Az előlapon nyolc megapixeles úgynevezett „beauty” kamera támogatja a szelfik készítését, ami felismeri az arcokat és nemeket, automatikusan állítja be a szépítő mód fokozatait és a színeket, ráadásul támogatja a gesztusvezérlést is, így egy legyintéssel lőhetők a képek.

Belül Kirin 659-es nyolcmagos processzor dolgozik, illetve egy i5 koprocesszort is pakoltak bele, amivel a készülék könnyedén számolja például a lépéseket, megállapítja a távolságot, vagy a GPS-helyzetet, egyúttal készenléti állapotban biztosítja a készülék alacsony energiafogyasztását is. 3000 milliamperórás akkumulátor látja el energiával.

Forrás: Huawei

A Huawei ebből a készülékből sem hagyta ki a gépi tanulást, ami lehetővé teszi, hogy a készülék megtanulja a felhasználó szokásait, kiszámítsa viselkedését, és annak megfelelően ossza be a processzor használatát, hogy az időben szabadítson fel területet az alkalmazások használatához. A készülék támogatja az okos képernyő megosztás funkciót is, amivel egymás mellett két appot lehet futtatni osztott kijelzőn.

A Huawei P Smart február 9-én kerül a hazai boltok polcaira és a webáruházakba fekete, arany és kék színekben, 89 990 javasolt bruttó fogyasztói áron, részletes specifikációi ezen a linken olvashatók.

Viewing all 576 articles
Browse latest View live